Clubs

Below is a list of the clubs available to students at HHS.  Please email the club's advisor/s for more information and for meeting times. 

A - D

ANIME CLUB 
Advisor: Mr. Dan deNicolo 
 
ASIAN WORLD PRIDE CLUB
Advisor:  TBA
 
ACTIVE MINDS
Advisor: TBA
 
BLACK AND HISPANIC STUDENT UNION
Advisor: Mr. Lamond Battle
 
BRIDGE BUILDERS CLUB
Advisor: Ms. Judith Campbell
 
CHAMBER CHORUS
Advisor: Mr. Dan Balint
 
CLASS OFFICERS ADVISORS
Seniors, Class of 2024
Advisors: Mrs. Danielle Fetherston
Mr. Mike Migliore
 
Juniors, Class of 2025
Advisors: Mrs. Janine Gaffney
Dr. Elisa James
 
Sophomores, Class of 2026
Advisors: Ms. Stefani McClure
Ms. Danielle Gentile
 
Freshmen, Class of 2027
Advisors: Mr. Baba Davis
Mrs. Kerry-Ann Murphy
 
COLOR GUARD 
Advisor: Ms. Caroline Schoenwald
 
CULINARY ARTS CLUB
Advisor: Mr. Greg Amter
 
DEBATE TEAM
Advisor: Mr. Mark Gabriel
 
DECA
Advisor: Ms. Stefani McClure
What is DECA?
HHS DECA Slideshow
 
THE DIAL NEWSPAPER
Advisors: Ms. Elizabeth Alexander
Ms. Beth Young
WEBSITE
 
DIGITAL ART CLUB
Advisor: Mrs. Molly Hennessey
 
DRAGONS UNITED
Advisor: Mr. Scott Trauner 
Assistant Principal
 

E - P

ECO CLUB
Advisor: Ms. Melissa Cowan
 
GENDER EQUALITY CLUB
Advisor: Ms. Beth Young
 
HAMDEN MAINSTAGE ENSEMBLE (THEATRE)
Advisor: Ms. Marydell Merrill  
 
HEALTH PROFESSIONS CLUB
Advisor:  Ms. Ann Marie Aguiar
 
HUMAN RELATIONS CLUB
Advisor: Ms. Connie LaFemina
 
INTERACT CLUB
Advisor: Ms. Mary Giangrande
 
ITALIAN CLUB
Advisors: Ms. Gina Lidzbarski
Ms. Paula Rochniak
 
JAZZ BIG BAND/JAZZ COMBO
Advisor: Mr. Aaron Barkon
Follow us on Facebook and Instagram @hamdendragonsmusic
 
JEWISH STUDENT ASSOCIATION
Advisor: Ms. Elizabeth Alexander
 
LIBRARY BOOK CLUB
Advisors: Mrs. Laurie Fasulo
Dr. Elisa James
 
THE LOOKING GLASS CLUB
HHS Literature and Art Magazine
 
MATH TEAM 
Advisor: Ms. Suzanne Chludzinski
 
MOCK TRIAL TEAM
Advisor: Mr. Arnold Aranci
 
MUSLIM STUDENT ASSOCIATION
Advisor: TBD
 
NATIONAL HONOR SOCIETY 
Advisors: Ms. Christina Annunziato
Ms. Christine Frumento  
 
THE NATIONAL WORLD LANGUAGE HONOR SOCIETY 
Advisor:  Mr. William Auriemme
Ms. Janice Mira-Keenan
 
P.A.W.S. 
(Protection of Animal Welfare and Shelter)
Advisor: Ms. Ann Marie Aguiar 
 

Q - Z

THE RED CROSS CLUB
Advisor: Mr. Mike Cebula
 
THE ROBOTICS TEAM
Advisor: Mr. Dan deNicolo  
 
SADD
Advisor: Ms. Kathy Morgillo 
 
SAVE Promise Club (Students Against Violent Everywhere) Advisors: Mrs. Ann Stiltner
Meetings: Wednesdays, Room A216
 
SIKORSKY CHALLENGE ENGINEERING TEAM
Advisor: Mr. Dan deNicolo   
 
SCIENCE CLUB AND COMPETITIVE SCIENCE TEAM
Advisors: Mr. Mike Kozera
Ms. Sophia Michalatos
 
SKI & SNOWBOARD CLUB
Advisor: Dr. Elisa James
Mrs. Janine Gaffney
Ski Club Video
 
SPAIN IMMERSION EXPERIENCE
Advisor: Ms. Erica Torruellas
Ms. Janice Mira-Keenan
 
SPANISH CLUB 
Advisor: Ms. Erica Torruellas
Ms. Janice Mira-Keenan
 
STEP TEAM
Advisor: Ms. Janitha McCray-Price
 
STUDENT COUNCIL
Advisor: Mr. Chris Thomas
 
TECHNOLOGY STUDENT ASSOCIATION
Advisor: Dean DelGiudice 
 
THE TRAVEL CLUB
Advisor: Mr. Ryan Dolan
 
ULTIMATE FRISBEE CLUB
Advisor: Mr. Michael Migliore 
 
UNIFIED FRIENDS/SPORTS CLUB
Advisors:  TBD
 
WRITER’S CLUB
Advisor: Mr. Richard Pershan